Rasedal naisel on vaja hoolitseda oma hammaste eest – seda nii ema kui lapse hammaste ja ka üldtervise nimel. Kui enne rasedust ei ole hambad ära ravitud, siis tuleb raseduse ajal vajaduse korral kiiresti tegutseda, sest katkised hambad ja suus olev põletik võivad mõjutada loodet ning raseduse kulgu. Veel sündimata lapse piimahambad moodustuvad juba raseduse ajal. Lapse hammaste tervist võib kahjustada see, kui lapseootel ema toitub ebaregulaarselt ja ühekülgselt, tarvitab tugevatoimelisi ravimeid, alkoholi vms.
Selleks, et naise hambad oleksid korras ka pärast rasedust, on vaja pöörata suutervisele suuremat rõhku, kuna lapseootus võib kaasa tuua erinevaid muudatusi: hormonaalsed muutused, limaskesta, igemete muutused, isudest tingitud toitumisharjumuste muutused ning oksendamine. Millist mõju avaldavad need tegurid hammastele pikas perspektiivis, sõltub palju naise tervisekäitumisest.
Levinud on arvamus, et raseduse ajal või sellega kaasnevalt naise hambad lagunevad. Rasedus kestab keskmiselt 38-40 nädalat ning kui naine pole rasedusele eelnevalt käinud regulaarselt hambaarsti juures ja pöördub sinna alles lapseootel olles, siis tulevad välja vanad probleemid, millel puudub seos rasedusega.
Lapse hammaste tervis sõltub otseselt meist, täiskasvanutest ning seda mõjutab eelkõige lapse ema-isa ning lähisugulaste-hoidjate eeskuju, hambaalased teadmised ning tõekspidamised. Kui on vaja midagi muuta, on raseduse ja sünnitusjärgne aeg sobivaim selleks, et teha korrektuure kogu pere elustiilis.
Allikas www.suukool.ee