Mida teenus sisaldab?
Hambaarst kontrollib hammaste seisundit ja suuõõne hügieeni. Suuõõne vaatlusel pööratakse tähelepanu igemete ja limaskesta seisundile, pehme suulae liikumisele, neeluringile, hammaste struktuurihäiretele ja kaariesele; üksikute hammaste, hambakaarte ja hambumuse anomaaliatele. Patoloogia esinemise korral suunatakse patsient ortodondi vastuvõtule.
Regulaarne kontroll on oluline!
Mitte kõik hambaaugud ei vaja koheselt plombeerimist. Väikeste hambaaukude arengut püütakse ennetava raviga (fluor, piiratud suhkrutarbimine ning eeskujulik suuhügieen) pidurdada. Väikesi hambaauke on aga raske ise märgata, eriti kui need asuvad kahe hamba vahel. Seepärast on tähtis käia regulaarselt (vähemalt kord aastas) hambaarsti juures kontrollis.
Hambaaukude teket võib ise ära hoida
- Piira söögikordade arvu 3 (kuni 6) korrani päevas
- Väldi maiustamist põhisöögikordade vahel
- Joo janu korral vett, mitte limonaadi, mahla või muud magustatud jooki
- Kasuta söömise järel ksülitooliga närimiskummi
- Harja hambaid 2 korda päevas, kasutades pehmete harjastega hambaharja ning fluoriga hambapastat
- Selleks, et puhtaks saaksid ka hammaste vahed, kasuta hambaniiti või hambatikke
Hoolda hambaid õigesti
- Hammaste pesemist alusta iga kord erinevast kohast. Tavaliselt on kulumiskahjustused (igeme taandumine) suuremad just sealt, kust inimene hammaste pesemist alustab. Hambapesu alguses on jõudu ja tahtmist palju ning märkamatult rakendame hambaharjale liigset jõudu.
- Alustades pesemist erinevast kohast, kulutame hambaid ja traumeerime igemeid vähem. Oluline on teha hambaharjaga maksimaalselt ühe hamba pikkusi tõmbed edasi-tagasi ja hambahari olgu alati pehme või väga pehme.
- Samas ei tohi hambahari olla suure tupsuga (harja pikkusega), maksimaalselt 3,5 cm.
- Mida suurem on hambahari, seda jõulisemalt me hambaid peseme.
- Hea hambahari on tihedate pehmete harjastega „soft“ ja lühikese peaga.
- Hambaharja pea võiks olla pikkusega 30-35 mm, mis võimaldab juurdepääsu ka raskesti ligipääsetavatesse kohtadesse nt purihammaste tagumised küljed. Väga oluline on, et kasutakse pehmet ja lühikese peaga hambaharja, vastasel juhul vigastatakse iget.
- Hammaste kaeladele liigse surve avaldamise vältimiseks hoia hambaharja sõrmede vahel nagu pliiatsit.
- Suuõõne korralikuks puhastamiseks ning hamba- ja igemeprobleemide tõhusaks ennetamiseks tuleb bakteriaalne hambakatt ja toidujäätmed eemaldada nii hammastelt kui ka hambavahedest ja igemepiirilt. Nendele piirkondadele on aga keerukas hambaharjaga ligi pääseda, ükskõik kui hoolikalt ja sageli hambaid ka ei harjataks. Seetõttu soovitatakse suuõõne täielikuks puhastamiseks kasutada ka lisavahendeid.
- Hambavaheharja tuleks kasutada vähemalt kord päevas, soovitatavalt pärast lõunasööki. Vähemalt esialgu on soovitatav harja kasutada iga päev samal ajal, muutes selle omamoodi rituaaliks. Nii saab sellest kiiresti igapäevane tervislik harjumus.
Hambakivi eemaldamine
Hambakivi võiks eemaldamas käia, sõltuvalt inimesest, kord aastas või enam.
Hambakivi teke intensiivistub vanuse lisandudes.
Air-Flow ehk soodaga survepesu käigus eemaldatakse hammastelt kerge hambakivi ja hammastele aja jooksul tekkinud tumedad plekid. Protseduur on valutu, mugav ja ohutu, ei kahjusta hambavaapa.
Hambakivi ärritab ümbritsevaid kudesid ja soodustab igemepõletiku arenemist, seepärast tuleb ta eemaldada. Hambale moodustunud hambakivi ei eemaldu hambaharja abil.
Hambakivi saab eemaldada ainult hambaravikabinetis, sest see nõuab steriilsust, spetsiaalseid instrumente ja professionaalseid oskusi. Harva osutub sügaval asetseva hambakivi eemaldamiseks ja igeme õige kuju taastamiseks vajalikuks kirurgiline operatsioon.
Tugeva hambakivi saab eemaldada Ultraheli scaler’iga.
- Hammaste puhastamisel lastakse esimese protseduurina kõik hambad soodapritsiga üle. Soodapesu võtab hammastelt kergema katu ning muudab hambakivi pehmemaks, et seda oleks hiljem kergem eemaldada.
- Pärast soodapesu eemaldatakse hammastelt ultraheli sagedusel võnkuva instrumendi ehk ultraheli scaler’iga hambakivi.
- See toiming on suhteliselt ebamugav, eriti alumiste esihammaste puhastamine. Keerulisematesse kohtadesse ladestunud hambakivi eemaldatakse hiljem veel ka mehhaaniliselt.
- Kõige lõpetuseks tuleb hambad korralikult spetsiaalse geeliga üle poleerida, et hambapind uuesti siledaks saada, vältimaks uue hambakatu kinnitumist hamba karedale pinnale.
Suuhügienisti sõnul on igemete veritsemine pärast hammaste sügavpuhastust täiesti normaalne ning veritsus jääb paari-kolme päevaga järele.
Pärast hambakivi eemaldamist tuleks vältida samal päeval värviliste toitude ja jookide, nagu punapeet või vein ja kohv, tarbimist. Loomulikult võiks võimalikult kaua vältida ka suitsetamist (vähemalt kaks tundi pärast puhastust).
Lisaks võiks samal õhtul võtta kasutusele uue hambaharja, et vana harja küljes olevad bakterid ei satuks kohe suhu tagasi.
Ühe soovitusena võiks teha ka suuvee kuuri – 250 ml pudelist piisab täielikult.
Hammaste ülitundlikkus pärast hambakivi eemaldamist on täiesti normaalne nähtus – bakterid on avanud hamba koe sees olevad kanalikesed ja pärast korralikku puhastust tekib külma-kuuma tundlikkus ja valulikkus, mis peaks kaduma paari nädala jooksul.
Lisainfo ja broneerimine:
Telefon: +372 333 1100
E-post: registratuur@corrigo.ee