Imik

Raseduse ajal moodustuvad piimahambad, jäävhambad hakkavad arenevad umbes siis, kui laps on aastane. Seepärast on tervislik toit hammaste jaoks oluline nii raseduse ajal kui ka pärast seda.

Rinnapiim on imikule parim toit ja rinnast imemine on imiku lõualuudele ning lihastele vajalik koormus, mis soodustab nende õiget arengut. Seejuures on väga oluline saada laps õige tehnikaga imema, kuna vale imemisvõtte korral võib lapse alalõug jääda tagumisse asendisse. Seetõttu tekib nn väike alalõug, mis vajab hiljem ortodontilist ravi. Kui õige imemisvõte ei õnnestu, tuleb pöörduda imetamisnõustaja poole ‒ segavaid tegureid, mille peale ise ei tule, võib olla palju. Näiteks on lapsel lühike keelekida, mis takistab imemist.

Vastsündinul puuduvad suus hambaauke tekitavad bakterid. Need saadakse enamasti lähedastelt, kes lapse suule musi teevad, lapse toitu maitsevad või „puhastavad” lapse lutti oma suus. Kui vanemate suus on palju hambaauke tekitavaid mikroorganisme, siis on suur ka tõenäosus, et need mikroobid kanduvad üle lapsele. Seepärast on väga oluline, et nii ema kui ka isa hambad on hambaaugu- ja põletikuvabad.

Tuleb vältida kõikvõimalikke mikroobide ülekandumise teid täiskasvanult lapsele. Näiteks tuleb last musitada põsele, mitte suule; loputada lutti veega, mitte enda suus; sööta last lapse lusikaga (mitte sama lusikaga, millega täiskasvanu testib toidu kuumust, maitset); hoida enda ja lapse hambaharjad eraldi jne.

Pärast lapse sündi on oluline jagada hammaste tervise teemal infot lähedastega, kelle hoolde on laps usaldatud. Suu mikrobiaalne kooslus ja toitumisharjumused päritakse vanematelt, mis tähendab, et lapse hambaid mõjutavad nii pärilikud tegurid kui ka keskkond ehk harjumused. Just harjumuste kujundamisel on perekonnal täita suur ja oluline roll.

Soovitused:

  • Lutipudeli lutid vali lapse vanuse järgi.
  • Kui laps imeb pöialt, siis paku talle lutti või anna sagedamini süüa. Pöidla (või mõne muu näpu/näppude) imemine võib kujuneda harjumuseks, millest on keeruline vabaneda ja mis võib põhjustada lõualuude deformatsiooni.
  • Lapse söögiriistu ja lutti ei tohi keegi teine oma suhu panna. Lapse joogikruusist joogu ainult laps. Lapse hambaharja hoia teiste pereliikmete omadest eraldi.
  • Lisatoitu andes ära liialda süsivesikutega.
  • Ära anna lutipudelist magusaid jooke.
  • Kui imikul on hambad juba suus, siis jälgi, et tema söögikordade vahel oleksid pausid. Katsu neid tasapisi pikendada. Võimalusel loobu öisest toitmisest.
  • Magavalt lapselt võta rind või lutipudel suust ära.
  • Öise toidukorra lõpetuseks anna lonks vett.

Allikas www.suukool.ee